Üretim
Anasayfa / Makine Seçim Kriterleri

Makine Seçim Kriterleri

MAKİNE SEÇİM KRİTERLERİ

İşletmenize alacağınız halı yıkama makinesinden yüksek verim sağlamak için doğru makineyi seçmek çok önemlidir. Makine seçim kriterlerini göz önünde bulundurarak alınan makineler, hizmetinizde fark yaratmanızı sağlayarak hem paranızdan hem de zamanınızdan tasarruf sağlar.

MAKİNENİN BOYUTLARI

Makine alırken ilk olarak düşünülmesi gereken konu makinenin boyutlarıdır. Halı yıkama işletmecisi alacağı makinenin ebatlarına karar verirken iki kritere göre hareket etmelidir: İlk kriter, makineyi işletmede kurup çalıştıracağı alanın makinenin etrafında rahatça hareket edebilecek genişlikte olmasıdır.

Havuzdan halı alıp makineye verirken veya makinenin arkasında rulo halindeki halıyı alırken operatör rahat hareket edebilmelidir. İkinci kriter ise işletmenin yıkadığı halıların genişliğidir. Örneğin Türkiye şartlarında en çok kullanılan halı tipi 2x3 yani 6 metrekare halıdır.

Eğer işletmenin yıkadığı halıların %90'ı bu boyutlardaysa 2.30 metre genişliğindeki makine bu işletme için doğru seçimdir. İşletmenin yıkadığı geniş halı yüzdesi %10'dan fazla olan ya da halıları makineye verirken genişlik ayrımı yapamayacak işletmeler 2.88 metre genişliğindeki makineleri tercih etmelidir. Bu tip makineler, dar halı geldiğinde otomatik olarak dar eksende hareket edip tasarruf sağlar. Aynı kriterler halı sıkma santrifüjlerinde de geçerlidir. Halının genişliğini karşılayabilecek uzunlukta makine tercih edilmelidir.

MAKİNENİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Makinenin teknik özellikleri de dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. İşletme bakımından elektrik, su, hava gibi altyapıları makinenin ihtiyacını karşılamıyorsa uygun şartları karşılayacak alt yapı çalışmaları yapılmalıdır. Makinenin su ve elektrik tüketimi de sorgulanmalıdır. Makinenin yapısal sistemi modüler çok parça ya da tek parça olması entegrasyon ve taşınma koşulları dikkate alınmalıdır. (Not: Firmamızın ürettiği otomatik halı yıkama makineleri, şase üzerine modüler sistemlerin entegre edilmesiyle oluşur. Örn: Ön yıkama modülü, ana yıkama modülü, durulama modülü, vakum modülü. Bu modüller sonradan eklenebilir, yani makinelerimiz geliştirilebilir.)

MAKİNENİN HALI YIKAMA KALİTESİ VE HIZI

Halı yıkama makinelerinde kapasite ve hız, işletmenin günlük kapasitesine uygun olmalıdır. İşletme günlük ortalama 500 m² halı yıkıyorsa 4 fırça durulama ve vakum modülüne sahip bir makine işletme için yeterlidir. 1000 ve üzeri m² halı yıkama kapasitesine sahip bir işletmede ise bant hızı daha yüksek olarak kullanılacağı için 8 fırça durulama ve vakum modülüne sahip bir makine daha uygundur. Bu faktörlerin kaliteli halı yıkama sağlanması bakımından göz önünde bulundurulması gerekir. Aynı zamanda makinenin teknik özellikleri de yıkama işleminin kalitesi için önemlidir. Örneğin makinenin fırça baskısı, (her kalınlıkta halı için) fırça kılı sertliği ve açısı, makinenin su ve deterjan verme şekli gibi. (fırçanın merkezinden veya dışından verilir).

MAKİNENİN FİYATI, GARANTİ SÜRESİ VE SERVİS HİZMETİ

Makinenin garanti süresi öğrenilmeli ve garanti belgesi alınmalıdır. Servis hizmeti ve garanti koşulları hakkında mutlaka bilgi alınmalıdır. Makinenin herhangi bir arızası olması durumunda teknik destek ve servis hizmeti müdahale süresi önemlidir. Makine almanın yanı sıra ihtiyaç olduğunda yedek parça ve servis hizmeti alabilmek de işletmeler için karar aşamasına göz önünde bulundurulması gereken etkenlerdir.